Państwo PIS

Z Państwo PIS
Wersja z dnia 08:52, 28 mar 2019 autorstwa Admin (dyskusja | edycje) (Aktualności:)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Serwis dziennikarski poświęcony wymiarowi sprawiedliwości. „Spisane będą czyny i rozmowy" (Czesław Miłosz, 1950)


Raport: Prokuratura Zbigniewa Ziobry wobec Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza - 20 lutego 2019.

.

Raport: Prokuratura pod specjalnym nadzorem

Link do strony raportu: Raport: Prokuratura pod specjalnym nadzorem. Kadry i postępowanie "dobrej zmiany"

.

Link wesprzyj nas.png

Ziobrowy prokurator dnia:

Łukasz Łapczyński


Lukasz Lapczynski jpg.jpg

Od półtora roku Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi postępowanie dotyczące publicznego propagowania faszyzmu oraz nawoływania do różnic na tle rasowym, etnicznym i religijnym przez uczestników Marszu Niepodległości w Warszawie w 2017 roku. Mimo, że policjantom udało się ustalić tożsamość 10 osób, które mogły łamać prawo, a do udziału w marszu i noszenia transparentów z zakazanymi hasłami przyznały się cztery osoby, wciąż nie postawiono zarzutów.

Jak tłumaczył prokurator Łapczyński, podczas przesłuchań osoby te zapewniły, że są przeciwnikami totalitarnych systemów, że nie należą do organizacji pochwalających takie poglądy, a banery i flagi, z którymi je sfotografowano, nie były ich. Ponadto poinformował, że wciąż trwają czynności procesowe mające na celu ustalenie innych osób, które mogły się dopuścić zachowań stanowiących naruszenie prawa w trakcie Marszu oraz, że prokuratura zleciła policji wykonanie kolejnych czynności procesowych w tym zakresie.

Wcześniej, prokurator Łapczyński informował m.in. o odmowie wszczęcia śledztwa ws. spotu Prawa i Sprawiedliwości o uchodźcach, który powstał w trakcie kampanii samorządowej w 2018 roku, przedstawieniu Władysławowi Frasyniukowi zarzutu naruszenia nietykalności cielesnej dwóch policjantów na służbie i przesłuchaniu go w charakterze podejrzanego, czy umorzeniu dochodzenie w sprawie pobicia aktora Krzysztofa Pieczyńskiego.

Ziobrowy prokurator tygodnia:

Prokurator Paweł Szpringer

Pawel Szpringer.jpg

Zastępca Prokuratora Okręgowego w Warszawie – nadzoruje działalność Wydziału I Śledczego, Wydziału II Śledczego i Wydziału III do spraw Przestępczości Gospodarczej. Wcześniej był zastępcą Prokuratora Rejonowego Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów.

Prokurator Szpringer 22 stycznia 2019 roku odmówił wszczęcia śledztwa w związku z apelem komendanta podlaskiej policji generała Daniela Kołnierowicza o pisanie donosów na posłankę Bożenę Kamińską z Platformy Obywatelskiej, wygłoszonym podczas wywiadu 26 listopada 2018 roku na antenie suwalskiego Radia 5. Według Szpringera, Prokuratura nie dopatrzyła się, aby Kołnierowicz jako funkcjonariusz publiczny, swoimi wypowiedziami przekroczył swoje uprawnienia.

Generał Kołnierowicz pojawił się w radiu na własną prośbę po tym, jak suwalska posłanka Bożena Kamińska 9 listopada 2018 roku zażądała z mównicy sejmowej wyjaśnień ze strony kierownictwa MSWiA w związku z listami od mundurowych, które wpłynęły do jej biura poselskiego. Opisano w nich „patologie”, do których według autorów dochodzi w suwalskiej policji za sprawą wiceministra Jarosława Zielińskiego (m.in. zmuszanie policjantów do przebierania się za funkcjonariuszy Służby Ochrony Rządu czy do całodobowego pilnowania suwalskiego domu Zielińskiego). W swoim apelu wygłoszonym na antenie powiedział: "Jeśli tak bardzo pani Kamińska lubuje się w używaniu anonimów, to może ogłośmy na antenie konkurs na najlepszy anonim o pani Kamińskiej: o majątku, o podróżach służbowych, o działalności dotychczasowej". Posłanka Kamińska, przed złożeniem wniosku do prokuratury okręgowej powiedziała, że czuje się zastraszana: "Jego słowa padły pod adresem moim i mojej rodziny. Inaczej tego nie można odbierać" – powiedziała „Wyborczej”.

Wcześniej, w 2017 roku, Prokurator Szpringer także zdecydował, aby nie wszczynać postępowania w sprawie dotyczącej znieważenia wizerunku Donalda Tuska przez konsul honorową w Ohio, USA, Marię Szonert-Biniendę (żona wiceszefa podkomisji smoleńskiej), która opublikowała fotomontaż szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska w mundurze SS. W kwietniu 2017 roku Roman Giertych złożył do prokuratury wniosek o ściganie z urzędu konsul honorowej, a w czerwcu 2017 roku Szpringer uzasadnił swoją decyzję "brakiem interesu społecznego do wszczęcia postępowania".

W uzasadnieniu prokurator Szpringer stwierdził, że "zachowanie, którego dopuścić się miała Maria Szonert-Binienda pozbawione jest większej społecznej doniosłości". Prokurator przyznał, że opublikowany przez nią wizerunek Donalda Tuska "może mieć charakter obraźliwy", a "przyjęte środki wyrazu są być może niestosowne", ale "nie czynią ocenianego wizerunku wulgarnym, ordynarnym czy obscenicznym". Szpringer zaznaczył, że w podobny sposób ukazano w mediach "setki osób", co poparł przykładami Tomasza Lisa na okładce tygodnika "wSieci", Donalda Tuska i Angeli Merkel na okładce "Gazety Polskiej" i szeregu unijnych polityków na okładce tygodnika "Wprost". (15.02.2019)


Prokurator Szpringer odmówił wszczęcia śledztwa w sprawie firmy Solvere Anny Plakwicz i Piotra Matczuka, która w 2017 roku przeprowadziła kontrowersyjną kampanię billboardową atakującą sędziów. Wcześniej oboje pracowali w Kancelarii Premiera za rządów Beaty Szydło. Okazało się, że firmę Solvere założyli jeszcze jako urzędnicy, co jest złamaniem ustawy antykorupcyjnej. Prokurator uznał jednak, że to niezawiniona przez nich sytuacja.

Jak ujawnił Onet, Solvere za swe usługi dostała co najmniej 1,2 mln zł. Do tego dochodziły zlecenia z PiS, warte dziesiątki tysięcy złotych. Billboardy pojawiły się w całej Polsce. Na czarnym tle białymi literami opisywane były rzekome patologie wymiaru sprawiedliwości i poparcie dla zmian w sądownictwie, lansowanych przez PiS. Wspólne hasło kampanii: „Sprawiedliwe sądy”.

Prokurator Szpringer przyznał w odmowie wszczęcia sprawy, że Anna Plakwicz oraz Piotr Matczuk będąc jeszcze zatrudnionymi w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w 2017 roku, "posiadali po 60 udziałów w Solvere Sp. z o. o., co stanowiło powyżej 10 proc. wszystkich udziałów i tym samym naruszyli art. 4 pkt 5 ustawy antykorupcyjnej”. Poza tym, pozostawali oni w tym czasie w zarządzie Solvere Sp. z o.o., czym naruszyli art. 4 pkt 1 ustawy antykorupcyjnej”, który mówi, że urzędnicy nie mogą być członkami zarządów, rad nadzorczych lub komisji rewizyjnych spółek.

Paweł Szpringer stwierdził w odmowie, że "z uwagi na fakt, że Anna Plakwicz i Piotr Matczuk przestali pełnić funkcje publiczne, nie ma prawnej możliwości zastosowania wobec nich sankcji” oraz, że działanie duetu Plakwicz-Matczuk polegające na podaniu nieprawdziwych informacji w oświadczeniach majątkowych „nie było zamierzone” i „według wszelkiego prawdopodobieństwa” wynikało z niewiedzy o zarejestrowaniu spółki przez sąd. Rejestracja nastąpiła 6 dni przed wypełnieniem przez nich pierwszego oświadczenia i prokurator uważa, że zapewne o tym nie wiedzieli.

Aktualności:

Prokurator dnia Łukasz Łapczyński - 28 marca 2019

Prokurator dnia Tomasz Janeczek - 27 marca 2019

Prokurator dnia Bartosz Wójcik - 26 marca 2019

Prokurator dnia Piotr Wolny - 25 marca 2019

Prokurator dnia ppor. Michał Jakubczyk - 23 marca 2019

Prokurator dnia Paweł Szpringer - 22 marca 2019

Prokurator dnia Justyna Pilarczyk - 21 marca 2019

Prokurator dnia Tomasz Szafrański - 20 marca 2019

Prokurator dnia Justyna Domagała-Szlaga - 19 marca 2019

Prokurator dnia Marcin Czapski - 18 marca 2019

Prokurator dnia Magdalena Kołodziej - 16 marca 2019

Prokurator dnia Tomasz Ziewiec - 15 marca 2019

Prokurator dnia Marek Pubrat - 14 marca 2019

Prokurator dnia Renata Śpiewak - 13 marca 2019

Prokurator dnia Renata Śpiewak - 12 marca 2019

Prokurator dnia Bartosz Biernat - 11 marca 2019



ciąg dalszy na stronie Aktualności:

Lista Ziobry - indeks prokuratorów, których działania budzą wątpliwości (171)

Lista zawiera obecnych i byłych prokuratorów, których działania, awanse, nagrody czy przesunięcia wywołały wątpliwości cytowanych mediów lub autorów serwisu.

Raporty

Raport: Prokuratura pod specjalnym nadzorem Kadry i postępowanie "dobrej zmiany" - 26 listopada 2018 r.

link: Raport: Prokuratura pod specjalnym nadzorem

„Dobra zmiana” w prokuraturze. Raport Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex Super Omnia”

link: http://lexso.org.pl/2018/06/07/dobra-zmiana-w-prokuraturze-raport-stowarzyszenia-prokuratorow-lex-super-omnia/

Poradniki i materiały do pobrania

"Obywatel a Państwo PiS, czyli co obywatel państwa autorytarnego wiedzieć powinien." - kliknij

Polecamy serwisy:

Archiwum Osiatyńskiego https://archiwumosiatynskiego.pl Gazeta Wyborcza http://wyborcza.pl/0,0.html
OKO.press https://oko.press VideoKOD https://www.facebook.com/VidKOD/
Skwer wolności http://skwerwolnosci.eu Obserwator Konstytucyjny http://niezniknelo.pl/OK2/
Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia" http://lexso.org.pl Stowarzyszenie Sedziów Polskich "Iustitia" https://www.iustitia.pl

O nas:

"Panstwo-PIS.pl" jest serwisem dziennikarskim. Naszą misją jest opisanie - w najlepszej wierze i z należytą starannością - wymiaru sprawiedliwości czasów dobrej zmiany, ze szczególnym podkreśleniem roli prokuratury. Link: Jak powstaje nasz serwis?

Redaktor naczelny Wydawca serwisu
Krzysztof Król Stowarzyszenie "Paragraf-Państwo"


Rada Programowa stowarzyszenia:
prof. Leszek Balcerowicz - przewodniczący mec. Maria Ejchart-Dubois
mec. Sylwia Gregorczyk-Abram mec. Paulina Kieszkowska-Knapik
prof. Marcin Matczak prof. Monika Płatek
mec. Michał Wawrykiewicz mec. Jan Widacki


Partnerzy stowarzyszenia:
Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) Inicjatywa "Wolne Sądy" Komitet Obywatelski przy Prezydencie Lechu Wałęsie


Link wesprzyj nas.png

Stowarzyszenie "Paragraf-Państwo". Numer konta: PL 50 1140 2004 0000 3402 7783 6367

Możesz także skorzystać z PayPal: Kliknij: Wesprzyj nas!

---

Kontakt: [email protected]

Jeśli chcesz wysłać pocztę na zaszyfrowane konto skorzystaj z adresu: [email protected]