Tomasz Szafrański

Z Państwo PIS
Skocz do: nawigacja, szukaj

Tomasz Szafrański.jpg

Tomasz Szafrański był sędzią Sądu Rejonowego dla Krakowa Śródmieście. Rozpoznawał tam sprawy inicjowane przez Stowarzyszenie KATON, które założył Zbigniew Ziobro. Jego sposób prowadzenia tych spraw oraz ich rozstrzygnięcia zyskały uznanie Ziobry. Jako sędzia, Szafrański miał postępowania dyscyplinarne głównie za zwłokę w pisaniu uzasadnień wyroków. Właśnie z powodu postępowania dyscyplinarnego odszedł z sądu. Po 2005 r. został powołany przez Zbigniewa Ziobrę na stanowisko prokuratora i jednocześnie delegowany do Ministerstwa Sprawiedliwości. W 2016 r. awansował dwukrotnie na wyższe stanowiska prokuratorskie. Ostatecznie uzyskał z rak Zbigniewa Ziobry powołanie na stanowisko prokuratora Prokuratury Krajowej i funkcję dyrektorską. Dziś wg. Gazety Wyborczej należy do najbardziej wpływowych osób w PK. Według wiedzy autorów raportu nigdy nie podejmował czynności śledczych lub oskarżycielskich, choć prokuratorem został 13 lat temu. (26.11.2018)

19 marca 2019 r. Prokurator Szafrański pojawił się na szerokich wodach. Reprezentował przez Trybunałem Sprawiedliwości UE racje Prokuratora Generalnego w sprawie dotyczącej pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego i.... złożył wniosek o wyłączenie prezesa Trybunału Koena Leanertsa. Miał to uczynić, ponieważ – jak pisał na Twitterze mec. Michał Wawrykiewicz – zdaniem prokuratora rok temu Leanerts dał wykład w polskim NSA. Z kolei Patryk Wachowiec, ekspert prawny z FOR podał, że prokurator Szafrański, uzasadniając wniosek o wyłączenie wskazywał na wywiady z prezesem TSUE w polskiej prasie.

Sprawę skomentowała w magazynie "Wstajesz i wiesz" TVN24 mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram reprezentująca przed TSUE sędziów Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. "Szanse na wykluczenie Laenartsa są minimalne. Z mojej perspektywy jest to wniosek, który pokazuje działania rządu polskiego. Zmierzają one do tego, żeby w przypadku wydania wyroku przez Trybunał Sprawiedliwości, można było ten wyrok kwestionować" - oceniła.

Dodajmy, że pytania prejudycjalne SN dotyczyły statusu Izby Dyscyplinarnej oraz Krajowej Rady Sądownictwa.(20.03.2019)

4 kwietnia 2019 został odznaczony przez Prezydenta Andrzeja Dudę Brązowym Krzyżem Zasługi. "Gazeta Wyborcza" zauważyła, że stało się tak, mimo wielokrotnego karania Szafrańskiego za uchybienia, których się dopuścił jako prokurator. (06.04.2019)


http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,24619130,pelnomocnik-zbigniewa-ziobry-przed-tsue-zostal-odznaczony-za.html

http://wyborcza.pl/7,75398,24564400,tomasz-jego-opieszalosc-szafranski-kim-jest-prokurator-ktory.html

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/sylwia-gregorczyk-abram-o-wniosku-w-sprawie-wylaczenia-prezesa-tsue,919972.html

https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-jako-sedzia-zbieral-kary-jako-prokurator-trafil-do-prokuratu,nId,951988

https://www.polskamowi.pl/polska-wazne/nagrodowe-bizancjum-w-prokuraturze-krajowej/

https://pk.gov.pl/wp-content/uploads/2017/06/cb1b16c83c766f69419bc82bbd83ddd8.pdf


POWÓD UMIESZCZENIA W SERWISIE: awans z jednoczesnym powierzeniem funkcji kierowniczych

POWÓD UMIESZCZENIA W SERWISIE: awans polityczny

POWÓD UMIESZCZENIA W SERWISIE: budzące wątpliwości związki