Bartosz Biernat

Z Państwo PIS
Skocz do: nawigacja, szukaj

Biernat Bartosz.png

Członek Ad Vocem, prokurator wrocławskiej prokuratury okręgowej, delegowany do prowadzenia śledztw w Prokuraturze Krajowej.

Delegowany do Zespołu Śledczego nr 1, powołanego do prowadzenia śledztwa w sprawie katastrofy rządowego samolotu w Smoleńsku.

W grudniu 2018 roku podpisał wezwanie dla Magdy Fitas-Dukaczewskiej, tłumaczki polskich prezydentów i premierów, która ma 3 stycznia 2019 roku złożyć w prokuraturze zeznania w związku ze śledztwem dotyczącym "zdrady dyplomatycznej" byłego premiera Donalda Tuska. Po 1989 roku była obecna przy spotkaniach na najwyższym szczeblu wszystkich polskich premierów i prezydentów, łącznie z Lechem Kaczyńskim. 10 kwietnia 2010 roku poleciała do Smoleńska, gdzie Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Tłumaczka nigdy nie ujawniła czego dotyczyła ta rozmowa, ponieważ etyka zawodu nie pozwala jej opowiadać, co się dzieje podczas rozmów, które tłumaczy.

Dodano 11 marca 2019

W marcu prokuratur Biernat zanotował spektakularną porażkę w tej sprawie. Sąd uchylił postanowienie prokuratury o zwolnieniu Magdy Fitas-Dukaczewskiej z tajemnicy tłumacza chroniącej treść rozmów pomiędzy Donaldem Tuskiem a Władimirem Putinem.

Na zwolnienie tłumaczki z tajemnicy prokuratura wpadła, kiedy Fitas-Dukaczewska odmówiła zeznań w tej sprawie ze względu na etykę zawodu. Plan nie wypalił: tłumaczka odwołała się do sądu i wygrała. Posiedzenie było niejawne, ale nieoficjalnie wiadomo, że sąd uznał, iż argumenty prokuratury są niewystarczające i tak naprawdę nie wiadomo, jakich informacji śledczy oczekują.

Mimo to Prokurator Biernat nie zamierza odpuścić. Według niego z argumentacji sądu wynika, że nie jest jeszcze zamknięta droga do przesłuchania Fitas-Dukaczewskiej. Dodał, że nie jest wykluczone, iż prokuratura wystąpi z kolejnym postanowieniem w tej sprawie.

http://wyborcza.pl/7,75398,24537103,sad-tlumaczka-tuska-nie-musi-ujawniac-rozmow-z-putinem.html#S.srodkowaNajwieksza-K.C-P.-B.2-L.1.maly

http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103087,24537076,sad-zdecydowal-tlumaczka-rozmowy-tusk-putin-nie-musi-zeznawac.html

http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/1,35771,19809094,gwardia-ziobry-kim-sa-smolenscy-prokuratorzy-z-wroclawia.html

https://gazetawroclawska.pl/dolnoslascy-prokuratorzy-pokieruja-sledztwem-w-sprawie-katastrofy-smolenskiej/ar/9769528

http://wyborcza.pl/7,75398,24294329,prokuratura-bada-zdrade-dyplomatyczna-tuska.html

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/tlumaczka-bedzie-zeznawac-ws-mozliwej-zdrady-dyplomatycznej-tuska/d70dpy5


POWÓD UMIESZCZENIA W SERWISIE: prokurator delegowany

POWÓD UMIESZCZENIA W SERWISIE: Ad Vocem

POWÓD UMIESZCZENIA W SERWISIE: śledztwo budzące wątpliwości