Państwo PIS: Różnice pomiędzy wersjami
(→Ziobrowy prokurator dnia:) |
(→Ziobrowy prokurator dnia:) |
||
Linia 16: | Linia 16: | ||
Podpisał wezwanie dla Magdy Fitas-Dukaczewskiej, tłumaczki polskich prezydentów i premierów, która ma 3 stycznia 2019 roku złożyć w prokuraturze zeznania w związku ze śledztwem dotyczącym "zdrady dyplomatycznej" byłego premiera Donalda Tuska. Po 1989 roku była obecna przy spotkaniach na najwyższym szczeblu wszystkich polskich premierów i prezydentów, łącznie z Lechem Kaczyńskim. 10 kwietnia 2010 roku poleciała z Donaldem Tuskiem do Smoleńska, gdzie Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Tłumaczka nigdy nie ujawniła czego dotyczyła ta rozmowa, ponieważ etyka zawodu tłumacza nie pozwala jej opowiadać, co się dzieje podczas rozmów, które tłumaczy. | Podpisał wezwanie dla Magdy Fitas-Dukaczewskiej, tłumaczki polskich prezydentów i premierów, która ma 3 stycznia 2019 roku złożyć w prokuraturze zeznania w związku ze śledztwem dotyczącym "zdrady dyplomatycznej" byłego premiera Donalda Tuska. Po 1989 roku była obecna przy spotkaniach na najwyższym szczeblu wszystkich polskich premierów i prezydentów, łącznie z Lechem Kaczyńskim. 10 kwietnia 2010 roku poleciała z Donaldem Tuskiem do Smoleńska, gdzie Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Tłumaczka nigdy nie ujawniła czego dotyczyła ta rozmowa, ponieważ etyka zawodu tłumacza nie pozwala jej opowiadać, co się dzieje podczas rozmów, które tłumaczy. | ||
+ | |||
+ | |||
+ | |||
Wersja z 17:16, 20 gru 2018
Serwis dziennikarski poświęcony wymiarowi sprawiedliwości "dobrej zmiany", ze szczególnym uwzględnieniem prokuratury.
Motto: „Spisane będą czyny i rozmowy" (Czesław Miłosz, 1950)
Raport: Prokuratura pod specjalnym nadzorem
Link do strony raportu: Raport: Prokuratura pod specjalnym nadzorem. Kadry i postępowanie "dobrej zmiany"
Ziobrowy prokurator dnia:
Prokurator Bartosz Biernat
Podpisał wezwanie dla Magdy Fitas-Dukaczewskiej, tłumaczki polskich prezydentów i premierów, która ma 3 stycznia 2019 roku złożyć w prokuraturze zeznania w związku ze śledztwem dotyczącym "zdrady dyplomatycznej" byłego premiera Donalda Tuska. Po 1989 roku była obecna przy spotkaniach na najwyższym szczeblu wszystkich polskich premierów i prezydentów, łącznie z Lechem Kaczyńskim. 10 kwietnia 2010 roku poleciała z Donaldem Tuskiem do Smoleńska, gdzie Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Tłumaczka nigdy nie ujawniła czego dotyczyła ta rozmowa, ponieważ etyka zawodu tłumacza nie pozwala jej opowiadać, co się dzieje podczas rozmów, które tłumaczy.
.
Ziobrowy prokurator tygodnia:
Prokurator Bogdan Święczkowski
Członek Stowarzyszenia „Ad vocem”.
Jest kolegą ze studiów i aplikacji Zbigniewa Ziobry. W 1998 roku uzyskał nominację na stanowisko prokuratora Prokuratury Rejonowej w Sosnowcu, w której do 2000 roku nadzorował dochodzenia. Jako prokurator z dwuletnim stażem – w czasie pełnienia przez Zbigniewa Ziobro funkcji podsekretarza stanu - został delegowany do Prokuratury Krajowej i włączony do zespołu, który prowadził śledztwo w sprawie grupy przestępczej z Wyszkowa. W okresie delegacji powołany na stanowisko prokuratora Prokuratury Okręgowej w Katowicach. W 2001r. po odwołaniu Lecha Kaczyńskiego ze stanowiska Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego w lipcu wrócił do Prokuratury Okręgowej w Katowicach, gdzie początkowo zajmował się nadzorem, a następnie prowadził śledztwa. W 2005 roku po objęciu przez Zbigniewa Ziobro stanowiska Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego ponownie został delegowany do Prokuratury Krajowej, gdzie kolejno, w krótkim czasie pełni funkcje zastępcy i dyrektora Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i awansuje na stanowiska prokuratora Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach i prokuratora Prokuratury Krajowej.
W okresie od 11.09.2006 roku do 2.11.2007 roku pełnił funkcje Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Znalazł się wśród prokuratorów, którzy wyjaśniali swój wpływ na przebieg śledztwa lub tragiczne w skutkach zatrzymanie Barbary Blidy. Prowadzone w latach 2008-2011 w łódzkiej prokuraturze apelacyjnej śledztwo nie doprowadziło do przedstawienia tym prokuratorom zarzutów. Natomiast raport działającej w tym samym czasie komisji śledczej wskazywał na odpowiedzialność konstytucyjną Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry oraz odpowiedzialność karną Bogdana Święczkowskiego.
Po przegranych przez PiS wyborach zrezygnował z funkcji w ABW i wrócił do Prokuratury Krajowej. W 2010 roku nie został powołany na stanowisko prokuratora Prokuratury Generalnej. Sprzeciwił się przeniesieniu na stanowisko prokuratora Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach i wieku 40 lat przeszedł w stan spoczynku ze 100% uposażeniem.
Będąc w stanie spoczynku prowadził działalność polityczną. Był częstym gościem mediów związanych z PiS i koncernem kierowanym przez Tadeusza Rydzyka. Z listy PiS – u kandydował z wysokich miejsc na listach i z sukcesami w 2011 roku wyborach do Sejmiku Śląskiego oraz do Sejmu. Wobec faktu, że Konstytucja zakazuje łączenia funkcji prokuratora z mandatem posła, braku zgody na rezygnację z uposażenia prokuratorskiego Marszałek Sejmu wygasił poselski mandat Bogdana Świeczkowskiego. Wcześniej sam , wobec wyboru do parlamentu zrezygnował z mandatu radnego, który po wygaszeniu mandatu poselskiego próbował bez powodzenia odzyskać. Decyzję Marszalka Sejmu o wygaszeniu mandatu poselskiego zaskarżył do Trybunału w Strasburgu.
Po wyborach w 2015 roku pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Od 4 marca 2016 roku pełni funkcję Prokuratora Krajowego. Jest Pierwszym Zastępcą Prokuratora Generalnego i faktycznie kieruje działalnością prokuratury.
Corocznie otrzymuje wysokie nagrody finansowe.
W listopadzie 2017 roku Minister Sprawiedliwości powołał żonę B. Święczkowskiego – Małgorzatę Hencel Święczkowską – na stanowiska Prezesa Sądu Rejonowego w Sosnowcu.
Święczkowski był aktywny także w sprawie b. funkcjonariusza ABW płk. Mirosławowa Grabowieckiego. Powodem postępowania było wydanie certyfikatu bezpieczeństwa generałowi Krzysztofowi Bondarykowi. Byłemu Szefowi ABW certyfikat umożliwiał wstęp do położonych w gmachu Agencji pomieszczeń charytatywnej fundacji powołanej w celu wspierania pracowników UOP, ABW oraz członków ich rodzin. Jesienią 2017 r. naczelnik Wydziału Śledczego Prokuratury Okręgowej w Świdnicy umorzył śledztwo w tej sprawie z powodu braku cech przestępstwa. Wiesław Dworczak podjął śledztwo i przedstawił płk. Mirosławowi Grabowieckiemu zarzut popełnienia poważnego przestępstwa po osobistej interwencji Bogdana Święczkowskiego. (3.12.2018)
Święczkowski miał też domagać się ukarania prokuratora Piotra Wójtowicza z Legnicy za udział w manifestacji KOD w obronie sądów. Prokurator Wójtowicz przed wprowadzeniem „dobrej zmiany” w prokuraturze był szefem Prokuratury Okręgowej w Legnicy. Potem został przez swego następcę zdegradowany i oddelegowany do pracy w Prokuraturze Rejonowej. Dyscyplinarkę zrobiono mu za uczestnictwo w manifestacji w obronie niezależności sądownictwa w lipcu 2017 r. Rzecznik dyscyplinarny umorzył postępowanie w tej sprawie. Uznał, że czyny prokuratora Wójtowicza były „znikomo szkodliwe”. Jednak Święczkowski - według Gazety Wyborczej - wniósł odwołanie, w którym przekonuje, że prokurator Wójtowicz poprzez uczestnictwo w manifestacji naruszył zasadę apolityczności prokuratury i osłabił zaufanie do swej bezstronności. (12.12.2018)
Podczas specjalnej konferencji prasowej Bogdan Święczkowski starał się wyjaśnić, dlaczego byłym szefom KNF, którzy zajmowali się aferą SKOK Wołomin, postawiono zarzuty. Szef Prokuratury Krajowej miał posunąć się w tym celu nawet do ujawnienia części materiałów ze śledztwa. Podczas konferencji zademonstrowano infografikę pokazującą rzekomą opieszałość KNF w działaniu ws. zarządu komisarycznego, ale nie wskazano w niej, jak długo trwają procedury, według których musi działać KNF. Tego samego dnia - 12 grudnia 2018 r.- adwokat Jerzy Naumann, reprezentujący Wojciecha Kwaśniaka, byłego wiceszefa KNF złożył wniosek o wyłączenie z nadzoru nad śledztwem zarówno Bogdana Święczkowskiego, jak i Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. Powodem mają być, wg. Naumanna, „stronnicze wypowiedzi” oraz „rażące naruszenie zasad bezstronności”. (13.12.2018)
Aktualności:
Prokurator dnia Bartosz Biernat 20 grudnia 2018
Prokurator dnia Zbigniew Piskozub 19 grudnia 2018
Prokurator dnia Agnieszka Gładkowska 18 grudnia 2018
Prokurator dnia Michał Dziekański 17 grudnia 2018
Prokurator tygodnia Bogdan Święczkowski 17 grudnia 2018
Prokurator dnia Karol Radziwonowicz 15 grudnia 2018
Prokurator dnia Michał Gołda 14 grudnia 2018
Prokurator dnia Karol Kopczyk 12 grudnia 2018
Prokurator dnia Łukasz Łapczyński 10-11 grudnia 2018
Prokurator dnia Artur Maludy 8 grudnia 2018
Prokurator dnia Marek Gołębiewski 7 grudnia 2018
Prokurator dnia Adam Gołuch 6 grudnia 2018
Prokurator dnia Tomasz Czułowski 5 grudnia 2018
Lista Ziobry - indeks prokuratorów, których działania budzą wątpliwości (129)
Lista zawiera obecnych i byłych prokuratorów, których działania, awanse, nagrody czy przesunięcia wywołały wątpliwości cytowanych mediów lub autorów serwisu.
Raporty
Raport: Prokuratura pod specjalnym nadzorem Kadry i postępowanie "dobrej zmiany" - 26 listopada 2018 r.
link: Raport: Prokuratura pod specjalnym nadzorem
„Dobra zmiana” w prokuraturze. Raport Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex Super Omnia”
Poradniki i materiały do pobrania
"Obywatel a Państwo PiS, czyli co obywatel państwa autorytarnego wiedzieć powinien." - kliknij
Polecamy serwisy:
Archiwum Osiatyńskiego https://archiwumosiatynskiego.pl | Gazeta Wyborcza http://wyborcza.pl/0,0.html |
OKO.press https://oko.press | VideoKOD https://www.facebook.com/VidKOD/ |
Skwer wolności http://skwerwolnosci.eu | Obserwator Konstytucyjny http://niezniknelo.pl/OK2/ |
Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia" http://lexso.org.pl | Stowarzyszenie Sedziów Polskich "Iustitia" https://www.iustitia.pl |
O nas:
"Panstwo-PIS.pl" jest serwisem dziennikarskim. Naszą misją jest opisanie - w najlepszej wierze i z należytą starannością - wymiaru sprawiedliwości czasów dobrej zmiany, ze szczególnym podkreśleniem roli prokuratury. Link: Jak powstaje nasz serwis
Redaktor naczelny: | Krzysztof Król |
Wydawca serwisu: | Stowarzyszenie "Paragraf-Państwo" |
Rada Programowa stowarzyszenia: | |
prof. Leszek Balcerowicz - przewodniczący | mec. Maria Ejchart-Dubois |
mec. Sylwia Gregorczyk-Abram | mec. Paulina Kieszkowska-Knapik |
prof. Marcin Matczak | prof. Monika Płatek |
mec. Michał Wawrykiewicz | mec. Jan Widacki |
Partnerzy stowarzyszenia
Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) | Inicjatywa "Wolne Sądy" | Komitet Obywatelski przy Prezydencie Lechu Wałęsie |
---
Stowarzyszenie "Paragraf-Państwo". Numer konta: PL 50 1140 2004 0000 3402 7783 6367
Możesz także skorzystać z PayPal: Kliknij: Wesprzyj nas!
---