Adam Roch
Nominację na stanowisko Prokuratora Prokuratury Rejonowej w Sosnowcu uzyskał około 2002 roku. Szybko awansował na stanowisko prokuratora Prokuratury Okręgowej w Katowicach. W 2005 roku został delegowany do Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach , a następnie do wydziału zamiejscowego ds. Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej. Awans na stanowisko prokuratora Prokuratury Apelacyjnej, bez zachowania wymaganego ustawą stażu pracy na niższym szczeblu, uzyskał w 2007 roku bezpośrednio przed ustąpieniem ze stanowiska Prokuratora Generalnego przez Zbigniewa Ziobro - po przegranych przez PiS wyborach. Prowadził m.in. wspólnie z trzema innymi prokuratorami śledztwo przeciwko Markowi Dochnalowi. Uważał m.in., że księgowa Dochnala brała udział w przestępstwie. Roch zlecał wszystkie czynności wobec niej, łącznie z przesłuchaniem na porodówce. Maria D. wyszła z aresztu trzy miesiące po porodzie, a potem wytoczyła Polsce sprawę przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu. W 2013 r. proces zakończył się ugodą, w ramach której polski rząd przyznał, że wobec Marii D. dopuszczono się „nieludzkiego traktowania oraz tortur”, przeprosił ją za to i wypłacił odszkodowanie.
W 2009 roku został przeniesiony do Wydziału Sądowego Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach. Zmiana prokuratora prowadzącego to śledztwo i przeniesienie A. Rocha do innego wydziału była - na wniosek posłów PiS, wspieranych przez Małgorzatę Bednarek, przewodniczącą Stowarzyszenia Prokuratorów Ad vocem - przedmiotem posiedzenia sejmowej Komisji Sprawiedliwości nr 155 z dnia 8 września 2009 r.
http://orka.sejm.gov.pl/SQL.nsf/Main6?OpenForm&SPC
W marcu 2016 roku, po ponownym objęciu funkcji Prokuratora Generalnego przez Zbigniewa Ziobro, został powołany do pełnienia funkcji Zastępcy Prokuratora Regionalnego w Katowicach.
Zajmował się także prezesem Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzejem Rzeplińskim. Badał decyzje podejmowane po zaprzysiężeniu przez Prezydenta RP sędziów dublujących prawidłowo obsadzone stanowiska. Przedmiotem śledztwa, które wszczęto w sierpniu 2016 r. jest niedopuszczenie do orzekania przez Prezesa Trybunału Konstytucyjnego trzech sędziów zaprzysiężonych w nocy przez Prezydenta i naruszenie ich praw pracowniczych. Sprawę przekazała do Katowic Prokuratura Krajowa. Prokuratura nie informuje o efektach postepowania.
W dniu 24 sierpnia 2018 r. został przez nową KRS rekomendowany na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Dyscyplinarnej, a w dniu 20 września został powołany przez Prezydenta na to stanowisko.
Dodano 18.01.2019 r.
Rok 2019 zaczął się dobrze dla Adama Rocha. Jak podała "Rzeczpospolita", Prezes Rady Ministrów zmienił zasady wynagradzania i przyznawania dodatków funkcyjnych prokuratorom. Na dodatkowe pieniądze mogą liczyć przewodniczący sądów dyscyplinarnych oraz ich zastępcy, a także członkowie sądów dyscyplinarnych.
https://www.rpo.gov.pl/sites/.../Dochnal%20przeciwko%20Polsce%20wyrok.docx
https://www.rpo.gov.pl/pliki/12335785910.pdf
POWÓD UMIESZCZENIA W SERWISIE: polityczne śledztwa
POWÓD UMIESZCZENIA W SERWISIE: śledztwo budzące wątpliwości