Adam Roch

Z Państwo PIS
Skocz do: nawigacja, szukaj

Adam Roch2.jpg

Nominację na stanowisko Prokuratora Prokuratury Rejonowej w Sosnowcu uzyskał około 2002 roku. Szybko awansował na stanowisko prokuratora Prokuratury Okręgowej w Katowicach. W 2005 roku został delegowany do Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach , a następnie do wydziału zamiejscowego ds. Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej. Awans na stanowisko prokuratora Prokuratury Apelacyjnej, bez zachowania wymaganego ustawą stażu pracy na niższym szczeblu, uzyskał w 2007 roku bezpośrednio przed ustąpieniem ze stanowiska Prokuratora Generalnego przez Zbigniewa Ziobro - po przegranych przez PiS wyborach. Prowadził m.in. wspólnie z trzema innymi prokuratorami śledztwo przeciwko Markowi Dochnalowi. Uważał m.in., że księgowa Dochnala brała udział w przestępstwie. Roch zlecał wszystkie czynności wobec niej, łącznie z przesłuchaniem na porodówce. Maria D. wyszła z aresztu trzy miesiące po porodzie, a potem wytoczyła Polsce sprawę przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu. W 2013 r. proces zakończył się ugodą, w ramach której polski rząd przyznał, że wobec Marii D. dopuszczono się „nieludzkiego traktowania oraz tortur”, przeprosił ją za to i wypłacił odszkodowanie.

W 2009 roku został przeniesiony do Wydziału Sądowego Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach. Zmiana prokuratora prowadzącego to śledztwo i przeniesienie A. Rocha do innego wydziału była - na wniosek posłów PiS, wspieranych przez Małgorzatę Bednarek, przewodniczącą Stowarzyszenia Prokuratorów Ad vocem - przedmiotem posiedzenia sejmowej Komisji Sprawiedliwości nr 155 z dnia 8 września 2009 r. W marcu 2016 roku, po ponownym objęciu funkcji Prokuratora Generalnego przez Zbigniewa Ziobro, został powołany do pełnienia funkcji Zastępcy Prokuratora Regionalnego w Katowicach.

Zajmował się także prezesem Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzejem Rzeplińskim. Badał decyzje podejmowane po zaprzysiężeniu przez Prezydenta RP sędziów dublujących prawidłowo obsadzone stanowiska. Przedmiotem śledztwa, które wszczęto w sierpniu 2016 r. jest niedopuszczenie do orzekania przez Prezesa Trybunału Konstytucyjnego trzech sędziów zaprzysiężonych w nocy przez Prezydenta i naruszenie ich praw pracowniczych. Sprawę przekazała do Katowic Prokuratura Krajowa. Prokuratura nie informuje o efektach postepowania.

W dniu 24 sierpnia 2018 r. został przez nową KRS rekomendowany na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Dyscyplinarnej, a w dniu 20 września został powołany przez Prezydenta na to stanowisko. (28.11.2018)

Rok 2019 zaczął się dobrze dla Adama Rocha. Jak podała "Rzeczpospolita", Prezes Rady Ministrów zmienia zasady wynagradzania i przyznawania dodatków funkcyjnych prokuratorom. Na dodatkowe pieniądze mogą liczyć przewodniczący sądów dyscyplinarnych oraz ich zastępcy, a także członkowie sądów dyscyplinarnych. (18.01.2019)

Znany ze stosowania tortur prokurator, po przeniesieniu do tzw. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego ma być w składzie rozpoznającym wniosek o ukaranie mecenasa Romana Giertycha, oskarżanego przez Prokuratora Krajowego o wygłaszanie krytycznych opinii o prokuraturze. (9.05.2019)

Gdy Trybunał Sprawiedliwości UE unieważni ustawę o SN, pan Roch przestanie być „sędzią”. (2.07.2019)


http://wyborcza.pl/7,75398,24764817,sad-ziobry-sciga-giertycha-i-dubois-nie-damy-sie-zastraszyc.html#S.srodkowaNajwieksza-K.C-P.-B.2-L.2.maly

http://orka.sejm.gov.pl/SQL.nsf/Main6?OpenForm&SPC

https://www.rpo.gov.pl/sites/.../Dochnal%20przeciwko%20Polsce%20wyrok.docx

http://wyborcza.pl/7,75398,23828250,prokurator-od-tortur-idzie-do-sadu-najwyzszego-adam-roch-kazal.html

https://www.rpo.gov.pl/pliki/12335785910.pdf

https://polskatimes.pl/kontrowersyjni-kandydaci-na-sedziow-sadu-najwyzszego-adam-roch-jaroslaw-dus-jan-majchrowski/ar/13450995

https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/579941,przesluchania-proklurator-adam-roch-sedzia-sn.html

https://www.rp.pl/Prokuratorzy/301189950-Dodatek-za-funkcje-dla-rzecznika-dyscyplinarnego-prokuratorow.html

http://wyborcza.pl/7,75399,24940726,rzecznik-generalny-tsue-uderza-w-polska-krs.html


POWÓD UMIESZCZENIA W SERWISIE: polityczne śledztwa

POWÓD UMIESZCZENIA W SERWISIE: śledztwo budzące wątpliwości