Teresa Rutkowska-Szmydyńska

Z Państwo PIS
Skocz do: nawigacja, szukaj

Rutkowska-Szmydynska Teresa.png

Szefowa Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, która, według Gazety Wyborczej, wydała prokuratorowi Bartoszowi Grabowskiemu polecenie służbowe, by pod koniec stycznia 2019 roku złożył wniosek o aresztowanie Pawła Olechnowicza, byłego prezesa spółki Lotos.

Grabowski był przeciwny. Miał uważać, że w tej sprawie wystarczą tzw. wolnościowe środki zapobiegawcze, ale decyzja przełożonych przeważyła. Wniosek o aresztowanie został wystosowany, jednak sąd nie wyraził na nie zgody. Prokuratura złożyła zażalenie w tej sprawie, ale sąd się do niego nie przychylił. Co ciekawe, o zatrzymaniu Olechnowicza CBA poinformowało w dniu ujawnienia pierwszych taśm na temat Jarosława Kaczyńskiego i projektu wież.

Jak ustaliła GW, wkrótce po tych wydarzeniach, 18 lutego 2019 roku, prokurator Grabowski zrezygnował z prowadzenia sprawy Olechnowicza i po ponad 2,5-rocznej bezterminowej delegacji wrócił do jednostki niższego szczebla – Prokuratury Okręgowej w Toruniu. A potem poszedł na urlop.

Prokurator Rutkowska-Szmydyńska szefową Prokuratury Regionalnej w Gdańsku została w połowie 2018 roku. Awansowała na to stanowisko z funkcji szefowej Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, którą piastowała od kwietnia 2016 r. (2.03.2019)

Szefowa Prokuratury Regionalnej w Gdańsku nie zgodziła się z wnioskiem ponad 30 śledczych, aby na Zgromadzeniu Prokuratorów zajęto się poziomem dyskusji członków rządu PiS na temat wymiaru sprawiedliwości. Wniosek prokuratorów jest przykładem na obecność dużego grono osób przyzwoitych i zatroskanych reformami "dobrej zmiany". (16.05.2019)


https://oko.press/prokuratorzy-podnosza-glowe-chca-byc-odwazni-i-niezalezni-jak-sedziowie/

http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,24500533,prokurator-oddal-sprawe-lotosu.html

https://dziennikbaltycki.pl/zmiany-w-gdanskich-prokuraturach-nowa-szefowa-prokuratury-regionalnej-w-gdansku-zostala-prokurator-teresa-rutkowskaszmydynska/ar/13252258#wiadomosci


POWÓD UMIESZCZENIA W SERWISIE: śledztwo budzące wątpliwości

POWÓD UMIESZCZENIA W SERWISIE: awans z jednoczesnym powierzeniem funkcji kierowniczych