Przemysław Radzik

Z Państwo PIS
Skocz do: nawigacja, szukaj

Przemyslaw Radzik.jpg

Były prokurator (do 2005 roku), prezes Sądu Rejonowego w Krośnie Odrzańskim. Decyzją Zbigniewa Ziobry został 18 czerwca 2018 r. powołany na czteroletnią kadencję na nowo utworzone stanowisko Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych. Od stycznia 2019 r. orzeka w X Wydziale Karnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Warszawie na podstawie delegacji Ministra Sprawiedliwości na czas nieokreślony.

Jak pisało OKO.press, Radzik wykazuje się wielką aktywnością. Wzywał na przesłuchania sędziów z walczącego o niezależność sądów stowarzyszenia Iustitia, w tym prezesa Iustitii Krystiana Markiewicza, rzecznika Iustitii Bartłomieja Przymusińskiego i Igora Tuleyę. Potem zaczął wszczynać postępowania wyjaśniające wobec sędziów, którzy zadali pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Niedawno postawił dwa zarzuty dyscyplinarne sędziemu Sławomirowi Jęksie, który uniewinnił żonę prezydenta Poznania Joannę Jaśkowiak, a w uzasadnieniu skrytykował łamanie przez PiS praworządności w Polsce. Postawił też zarzuty sędzi Monice Frąckowiak. Pretekstem stały się opóźnienia w pisaniu uzasadnień wyroków. Tymczasem, jak podaje Gazeta Wyborcza, sam sędzia Radzik sam ma problemy z pisaniem uzasadnień w wyznaczonym czasie. Wyszło to na jaw podczas wizytacji prowadzonej w jego sądzie. W pierwszych ośmiu miesiącach ubiegłego roku Radzik napisał 33 uzasadnienia, ale tylko 20 w ustawowym terminie. (23.04.2019)

https://oko.press/przemyslaw-radzik-rzecznik-dyscyplinarny-ktory-sciga-innych-sedziow-sam-mial-dyscyplinarke/

http://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,24664172,gorliwy-rzecznik-ziobry-ma-klopoty-pisal-uzasadnienia-po-terminie.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Przemys%C5%82aw_Radzik