Michał Smętkowski

Z Państwo PIS
Skocz do: nawigacja, szukaj

Michal Smetkowski.jpg


We wrześniu 2018 roku awansowany z Prokuratury Rejonowej w Lesznie, w której od 2014 roku był zastępcą Prokuratora Rejonowego, do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, gdzie pełni funkcję rzecznika prasowego.

W lutym 2019 roku poinformował, że Prokuratura Okręgowa w Poznaniu umorzyła śledztwo w sprawie nielegalnego wyburzenia przedwojennego kościoła Świętej Trójcy na poznańskim Morasku. Zdaniem Smętkowskiego powodem był brak znamion przestępstwa.

Kościół z lat 30. XX wieku został zburzony przez buldożery pod koniec sierpnia 2017 roku. Joanna Bielawska-Pałczyńska, miejska konserwator zabytków w Poznaniu, zawiadomiła o zdarzeniu organy ścigania, o możliwości popełnienia przestępstwa przez parafię. W jej ocenie bez jej zgody bezpowrotnie został zniszczony cenny zabytek. Prokuratura stwierdziła, że skoro kościół nie był wpisany do rejestru zabytków, nie podlegał więc ochronie prawnej.

Kościół w istocie nie widniał w rejestrze zabytków, ale miał być objęty najwyższą ochroną konserwatorską w ciągu najbliższych miesięcy. Zdaniem konserwator zabytków, zabytkiem jest nie tylko obiekt wpisany do rejestru, ale także budynek, który stanowi świadectwo minionej epoki i jego zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość kulturową. Nie ulegało wątpliwości, że kościół w Morasku spełniał te przesłanki. Co więcej, Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta nigdy nie wydał parafii zgody na rozbiórkę obiektu.

http://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,24437703,prokuratura-umorzyla-sprawe-wyburzenia-kosciola-na-morasku.html

https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/poznan/ksiadz-z-poznania-wyburzyl-kosciol-co-na-to-prokuratura/lqb8bcf#slajd-1


POWÓD UMIESZCZENIA W SERWISIE: śledztwo budzące wątpliwości