Marta Zawada-Dybek

Z Państwo PIS
Skocz do: nawigacja, szukaj

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach. To ona pod koniec stycznia 2019 roku poinformowała, że prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie Wojciecha Kałuży, radnego śląskiego sejmiku, który – choć startował z listy Koalicji Obywatelskiej – po wyborach dołączył do PiS i dał tym samym tej partii samodzielne rządy w regionie. W rezultacie został wicemarszałkiem województwa.

Zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu przestępstwa korupcji politycznej przesłali w grudniu posłowie Platformy Obywatelskiej, którzy chcieli także zbadania udziału w tej sprawie polityków PiS, w tym przede wszystkim szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka, który m.in. uczestniczył w rozmowach z radnym Kałużą.

Prokurator Zawada-Dybek stwierdziła, że analiza treści złożonego zawiadomienia, jak również uzyskanych dokumentów nie wskazuje na uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstw. „Podstawą wydanej decyzji jest brak znamion czynu zabronionego. (…) Zawarcie uzgodnień natury politycznej co do sprawowanej funkcji we władzach lokalnych mieści się w granicach wolności działalności politycznej gwarantowanej przez konstytucję i nie może być rozpatrywane w ramach odpowiedzialności karnej” - dodała Zawada-Dybek.

Postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa jest prawomocne.

https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/590204,prokuratura-katowice-odmawia-sledztwa-radny-kaluza.html

https://www.tvn24.pl/katowice,51/zmienil-partie-dal-wladze-pis-prokuratura-sledztwa-nie-bedzie,904820.html

https://pk.gov.pl/wp-content/uploads/2017/06/15aaf60f8a68dc10b50e5a88ec8db40b.pdf

POWÓD UMIESZCZENIA W SERWISIE: budzące wątpliwości zaniechanie śledztwa