Jerzy Ziarkiewicz

Z Państwo PIS
Skocz do: nawigacja, szukaj

Ziarkiewicz Jerzy.png


Prokurator Regionalny w Lublinie od 12 września 2018 roku, awansowany z funkcji Prokuratora Okręgowego w Zamościu. Powołany przez Zbigniewa Ziobro, który odwołał z tej funkcji Katarzynę Fedeńczuk.

Prokurator Ziarkiewicz prowadzi sprawę dotyczącą transakcji zakupu przez PKP Cargo czeskiej spółki AWT. Śledztwo prowadzi już trzecia prokuratura w ostatnich trzech latach. Najpierw sprawą zajmowała się prokuratura okręgowa w Warszawie, następnie trafiła do łódzkiej prokuratury, a teraz właśnie do prokuratury regionalnej w Lublinie. Sama spółka AWT przynosi dochody, poprawiając roczne wyniki finansowe PKP Cargo.

Delegowanie prokuratora Ziarkiewicza nastąpiło 12 września 2018 i minister Ziobro określił czas jego trwania na 6 miesięcy, czyli kończy się ono 12 marca 2019 r. Taki sposób czasowego i warunkowego awansu jest w prokuraturze narzędziem do zapewnienia posłusznego wykonywania każdego polecenia. (21.2.19)

4 marca 2019 roku prokurator Ziarkiewicz postawił zarzuty Jakubowi Karnowskiemu, byłemu prezesowi PKP SA w latach 2012-15, związane z jego udziałem w transakcji zakupu spółki transportowej AWT. Zdaniem Prokuratury PKP Cargo miało stracić na tej transakcji ponad 200 mln zł. Z ustaleń śledztwa wynika, że kwota transakcji wynosząca przeszło 103 mln euro została zawyżona o ponad połowę. Jakub Karnowski uważa, że cena nie była zawyżona, a zgodna z wyceną Domu Maklerskiego PKO BP i potwierdzona przez firmę doradczą EY.

Zarzut prokuratora Ziarkiewicza opierał się na zagadkowej ekspertyzie osoby pracującej w firmie Zarzecki & Partners, o której doświadczeniu nic nie wiadomo. Z jego profilu na portalu LinkedIn wiadomo tylko, że był starszym referentem w KNF, a teraz pracuje w prywatnym biurze wycenowym w Szczecinie Zarzecki & Partners. Jest to znajomy byłego szefa PKP Cargo Macieja Libiszewskiego wybranego na to stanowisko w 2016 roku. Wcześniej Libiszewski był członkiem zarządu Srebrnej, spółki fundacji Instytut im. Lecha Kaczyńskiego. (7.3.2019)


http://wyborcza.pl/7,155287,24515227,byly-prezes-pkp-z-zarzutami-o-niegospodarnosc-chodzi-o-transakcje.html

http://lublin.wyborcza.pl/lublin/7,48724,23917342,dobra-zmiana-do-wymiany-trzesienie-ziemi-w-lubelskiej-prokuraturze.html

https://www.kronikatygodnia.pl/wiadomosci/12266,awans-prokuratora-z-zamoscia-do-lublina

https://pk.gov.pl/wp-content/uploads/2018/06/Jerzy-Ziarkiewicz.pdf

https://tvn24bis.pl/z-kraju,74/byly-prezes-pkp-cargo-zatrzymany-w-zwiazku-z-niegospodarnoscia,910925.html


POWÓD UMIESZCZENIA W SERWISIE: budzące wątpliwości przeniesienie śledztwa

POWÓD UMIESZCZENIA W SERWISIE: śledztwo budzące wątpliwości

POWÓD UMIESZCZENIA W SERWISIE: prokurator delegowany