Robert Hernand

Z Państwo PIS
Skocz do: nawigacja, szukaj

Hernand-Robert.png


Członek Niezależnego Stowarzyszenia Prokuratorów „Ad vocem”. Na stanowisko prokuratora został powołany w 1995 r. Przebiegająca normalnie kariera uległa przyśpieszeniu w okresie sprawowania funkcji Prokuratora Generalnego przez Zbigniewa Ziobrę. W dniu 16 stycznia 2006 został powołany na stanowisko Prokuratora Okręgowego w Gliwicach. W okresie od 27 lutego 2007 do 14 stycznia 2008 pełnił funkcje Prokuratora Apelacyjnego we Wrocławiu, zachowując stanowisko prokuratora Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach.

Do pełnienia obu kierowniczych funkcji został powołany pomimo sprzeciwu zgromadzeń prokuratorów apelacji katowickiej, a następnie wrocławskiej. W dniu 31 marca 2010 roku, mimo negatywnej opinii Rady Prokuratorów zostaje powołany na stanowisko prokuratora Prokuratury Generalnej, a następnie 20 kwietnia 2010 roku zostaje Zastępcą Prokuratora Generalnego.

Jest jedynym z 7 zastępców Prokuratora Generalnego, który utrzymał ta funkcję w okresie „dobrej zmiany”. W lutym 2017r. polecił prokuratorom w całym kraju przeprowadzenia kontroli urzędów stanu cywilnego w celu ustalenia par osób tej samej płci, chcących dokonać rejestracji aktów małżeństw zawartych za granicą. Kontrola została zarządzona, pomimo że kierownicy urzędów w każdym przypadku wydawali decyzje o odmowie rejestracji (transkrypcji) jednopłciowych małżeństw.

W sierpniu 2018 r. wydał oświadczenie, w którym uznał, że pytania prejudycjalne Sądy Najwyższego i zastosowane środki zabezpieczenia stanowią rażące naruszenia prawa i nie wywołują skutków prawnych. Następnie skierował do Trybunału Konstytucyjnego wnioski, które zmierzają do podważenia orzeczeń Sądu Najwyższego.

Corocznie otrzymuje wysokie nagrody finansowe.

W kwietniu 2019 roku przypomniał o sobie mediom mówiąc, że "nowi sędziowie Sądu Najwyższego nie są osobami nieuprawnionymi do orzekania”. Powiedział to 10 kwietnia, kiedy sędziowie Izby Dyscyplinarnej SN w pełnym składzie stwierdzili, że proces ich powołania był całkowicie prawidłowy. Warto podkreślić, że wszyscy orzekający wtedy sędziowie byli właśnie nowymi osobami, które dostały się do SN po konkursie budzącym wątpliwości m.in. dlatego, że przeprowadziła go upolityczniona KRS. Status sędziowski nowych sędziów w SN – w sumie 38 – jest kwestionowany. Dlatego podjęta 10 kwietnia uchwała była im potrzebna. Co ciekawe, sędziowie Izby Dyscyplinarnej SN nie mieli żadnych oporów, by orzekać we własnej sprawie. (24.04.2019)


http://wyborcza.pl/7,75398,24638390,nowi-sedziowie-sn-odpowiedzieli-na-pytania-ktore-sami-sobie.html

https://oko.press/sedziowie-izby-dyscyplinarnej-sn-legalizuja-samych-siebie-zostalismy-powolani-calkowicie-legalnie/

https://oko.press/prokuratura-straszy-urzednikow-rejestrujcie-par-jednoplciowych-prokuratorzy-wam-sie-przyjrza/

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1202591,zastepca-prokuratora-generalnego-oskarza-sn.html

http://www.newsweek.pl/polska/polityka/zbigniew-ziobro-skierowal-wniosek-do-tk-ws-sadu-najwyzszego,artykuly,431830,1.html

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1237532,ograniczenia-dla-dowodow-uzyskanych-przy-okazji-podsluchu.html

https://pk.gov.pl/prokuratura/kierownictwo-prokuratury-krajowej/zastepca-prokuratora-generalnego/

https://polskatimes.pl/bogdan-swieczkowski-robert-hernand-krzysztof-sierak-ziobro-stawia-na-slaskich-prokuratorow/ar/12668044/3?najnowsze

http://wyborcza.pl/1,75398,19738156,bogdan-swieczkowski-czysci-ziobrze-prokurature.html

http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,23076618,zarabiaja-wiecej-od-premiera-i-prezydenta-oto-ludzie-ziobry.html


POWÓD UMIESZCZENIA W SERWISIE: awans polityczny

POWÓD UMIESZCZENIA W SERWISIE: Ad Vocem