Rafał Sławnikowski

Z Państwo PIS
Skocz do: nawigacja, szukaj


Sławnikowski Rafał.png

Rafał Sławnikowski, jeden z rzeczników dyscyplinarnych prokuratora generalnego. 4.12.2018 roku trafił na łamy Gazety Wyborczej jako osoba ścigająca kierownictwo stowarzyszenia prokuratorów Lex Super Omnia (Prawo ponad Wszystkim) - organizacji sprzeciwiającej się upolitycznieniu prokuratury.

Sprawa dotyczy skrytykowania przez prokuratorów z Lex Super Omnia komunikatu Tomasza Janeczka, szefa Prokuratury Regionalnej w Katowicach, który miał stygmatyzować sędzię Agnieszkę Pilarczyk prowadzącą proces w sprawie śmierci ojca Zbigniewa Ziobry. Postanowienie o zarzutach dostali już: Krzysztof Parchimowicz, prezes organizacji (prokurator Prokuratury Generalnej, najpierw zdegradowany za Ziobry do mokotowskiego rejonu, a obecnie wysłany do pracy w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie), Dariusz Korneluk (były szef Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie, zdegradowany za Ziobry do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście) oraz Katarzyna Gembalczyk z Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Zdaniem prokuratorów z LSO informowanie we wspomnianym komunikacie o personaliach sędzi, gdy nie doszło do przedstawienia jej zarzutów (co wymaga zgody sądu dyscyplinarnego), powodowało efekt stygmatyzujący, naruszający jej dobra osobiste. (4.12.2018)

Komitet Obrony Sprawiedliwości KOS wydał krytyczną opinię w sprawie działań Rafała Sławnikowskiego, Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Prokuratora Generalnego wobec członków Pierwszego Zarządu Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex Super Omnia“. (17.01.2019)

Proces dyscyplinarny Krzysztofa Parchimowicza, pierwszy w jego karierze zawodowej miał rozpocząć się 11.04, ale tak się nie stało. Tłum, który chciał obserwować przebieg sprawy był zbyt wielki. Parchimowicza przyszli wesprzeć m.in. warszawscy sędziowie i prawnicy, ale także przedstawiciele opozycji. Byli też dziennikarze. Widząc co się dzieje jeden z obrońców Parchimowicza złożył wniosek o zmianę sali. Po krótkiej naradzie sąd dyscyplinarny zgodził się z tym wnioskiem i odroczył rozprawę bez wskazania terminu. Tego samego dnia Prezydent Lech Wałęsa podpisał ostry list protestacyjny do Zbigniewa Ziobry przeciwko działaniu prokuratury w sprawie Parchimowicza (i innych prokuratorów).(12.04.2019)

Prokurator Sławnikowski kontynuuje ściganie kierownictwa stowarzyszenia prokuratorów Lex Super Omnia. Prokuratorzy są oskarżeni za krytykę jednego z najbliższych współpracowników Ziobry, który bezpodstawnie oskarżał sędzie wyrokującą nie po myśli ministra sprawiedliwości. (19.06.2019)


https://oko.press/sad-nad-niezaleznym-prokuratorem-krzysztofem-parchimowiczem/

http://wyborcza.pl/7,75398,24239350,prokuratorzy-bronili-sedzi-ktora-narazila-sie-ziobrze-teraz.html

http://wyborcza.pl/7,75398,24402701,prokurator-ktory-ziobrze-sie-nie-klania-jak-dobra-zmiana.html

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/gw-prokuratorzy-bronili-sedzi-zajmie-sie-nimi-rzecznik-dyscyplinarny,889485.htmlPOWÓD UMIESZCZENIA W SERWISIE: polityczne śledztwa

POWÓD UMIESZCZENIA W SERWISIE: śledztwo budzące wątpliwości