Marcin Czapski

Z Państwo PIS
Skocz do: nawigacja, szukaj

Marcin Czapski.png

Do połowy lutego zastępca szefa w Prokuraturze Rejonowej w Nowym Mieście Lubawskim. Od 1 kwietnia Prezes Sądu Rejonowego w Działdowie, w województwie warmińsko-mazurskim.

Czapski sędzią został oficjalnie zaledwie 20 lutego 2019 roku. Jak zwrócił uwagę Onet.pl, już kilkanaście dni później prezydent Andrzej Duda mianował go na stanowisko prezesa Sądu Rejonowego w Działdowie. Skąd tak błyskawiczny awans? Gazeta Wyborcza przypomina, że Czapski w czerwcu 2018 r. był w składzie prokuratorów orzekających w sądzie dyscyplinarnym w sprawie znanej prokuratorki publikującej krytyczne wobec władzy artykuły. Sąd uznał ją winną uchybienia i wymierzył karę upomnienia.

Jak karierę Czapskiego tłumaczy Ministerstwo Sprawiedliwości? "Propozycje były kierowane do innych sędziów tego sądu. Dwóch ma postępowania dyscyplinarne, a dwóch nie chciało się podjąć pełnienia tej funkcji. Były prezes i jego zastępczyni zrezygnowali. Pan Czapski ma kwalifikacje i też chęci, by tym sądem zarządzać – powiedział TVN24 Jan Kanthak, rzecznik resortu.

Sędziowie anonimowo wyrażają oburzenie. Opozycja wyraża się dosadniej. "To pokazuje, o co chodziło w zmianach wdrażanych przez PiS. Stanowiska obejmować mają bierni, mierni ale wierni, tak zwani BMW. To jest karygodne, kolejny "pisiewicz", który dostanie do ręki władzę nad sędziami - powiedział Borys Budka, poseł PO i były minister sprawiedliwości.(18.03.2019 r.)

Prokurator Marcin Czapski prowadził postępowanie dyscyplinarne wobec prokuratora Andrzeja W. z Końskich skazanego na 10 lat pozbawienia wolności za czyny pedofilskie. Postępowanie prowadził tak długo, aż… sam odszedł z prokuratury. (24.05.2019)


https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/marcin-czapski-prezesem-sadu-rejonowego-w-dzialdowie-decyzja-ministerstwa-ziobry/blsq3sl

http://olsztyn.wyborcza.pl/olsztyn/7,48726,24557438,blyskawiczny-awans-z-prokuratora-na-sedziego-i-prezesa-sadu.html

https://www.tvn24.pl/pomorze,42/marcin-czapski-zostanie-prezesem-sadu-w-dzialdowie,918625.html

http://wyborcza.pl/7,75398,24810858,dyscyplinarka-prokuratora-pedofila-musi-ruszyc-od-poczatku.html


POWÓD UMIESZCZENIA W SERWISIE: awans z jednoczesnym powierzeniem funkcji kierowniczych

POWÓD UMIESZCZENIA W SERWISIE: awans przyspieszony