Justyna Pilarczyk

Z Państwo PIS
Skocz do: nawigacja, szukaj

Od 1 kwietnia 2019 roku będzie nowym rzecznikiem Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu, zastępując na tym stanowisku prokurator Małgorzatę Klaus, która pełniła tą funkcję przez 12 ostatnich lat. Justyna Pilarczyk większość zawodowej kariery spędziła w Prokuraturze Rejonowej Wrocław-Stare Miasto. Po nastaniu „dobrej zmiany”, w 2017 r. została delegowana do pracy w prokuraturze okręgowej, gdzie pracuje w wydziale II ds. przestępczości gospodarczej.

Justyna Pilarczyk znana jest przede wszystkim z umorzenia śledztwa wobec szefowej dolnośląskiego ONR - Justyny Helcyk, która w 2016 roku podczas antyuchodźczej manifestacji na wrocławskim Rynku krzyczała ze sceny: „Oni [muzułmanie - przyp. red.] uważają, że białe kobiety niemuzułmańskie trzeba gwałcić! Biała Europa zmierza ku upadkowi. Rządzą nami żydowscy imperialiści, a przybysze wyrżną nas wszystkich w pień! Przyjadą po dzieci, staruszki i wszyscy będziemy bez głów! Nie pozwolimy, by islamskie ścierwo zniszczyło naród polski”.

Mimo, że pierwotnie Justyna Pilarczyk skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Helcyk, to w październiku 2016 r. kiedy proces szefowej ONR miał się rozpocząć, akt oskarżenia wobec niej został z sądu wycofany. Za Helcyk wstawili się zastępca szefa Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu Jerzy Duplaga, który materiał dowodowy przeciwko niej nakazał uzupełnić, a także Ministerstwo Sprawiedliwości i poseł Adam Andruszkiewicz, obecnie wiceminister cyfryzacji.

Analizę śledztwa zlecono Justynie Pilarczyk. A ta, choć w sprawie nie pojawiły się żadne dodatkowe okoliczności, śledztwo ostatecznie umorzyła. Stało się tak w kwietniu 2017 r., miesiąc po oddelegowaniu jej do pracy w prokuraturze okręgowej, co dla prokuratora oznacza awans nie tylko zawodowy, ale również finansowy. (19.03.2019)


http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,24564674,po-interwencji-ministerstwa-wycofala-z-sadu-akt-oskarzenia-przeciwko.html

https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/85502/Malgorzata-Klaus-nie-bedzie-juz-rzecznikiem-Prokuratury-Okregowej-we-Wroclawiu

http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,21777064,brunatna-szefowa-nietykalna.html


POWÓD UMIESZCZENIA W SERWISIE: budzące wątpliwości zaniechanie śledztwa