Krzysztof Sierak: Różnice pomiędzy wersjami

Z Państwo PIS
Skocz do: nawigacja, szukaj
Linia 58: Linia 58:
  
 
POWÓD UMIESZCZENIA W SERWISIE: budzące wątpliwości przeniesienie śledztwa
 
POWÓD UMIESZCZENIA W SERWISIE: budzące wątpliwości przeniesienie śledztwa
 +
 +
POWÓD UMIESZCZENIA W SERWISIE: śledztwo budzące wątpliwości
  
 
POWÓD UMIESZCZENIA W SERWISIE: awans polityczny
 
POWÓD UMIESZCZENIA W SERWISIE: awans polityczny
  
 
POWÓD UMIESZCZENIA W SERWISIE: Ad Vocem
 
POWÓD UMIESZCZENIA W SERWISIE: Ad Vocem

Wersja z 10:50, 15 sty 2019


Krzysztof-sierak2.jpg

Członek Niezależnego Stowarzyszenia Prokuratorów „Ad vocem”.

Pracę rozpoczął w Prokuraturze Rejonowej w Tychach, gdzie w 1996 r. uzyskał powołanie na stanowisko prokuratora. Przez pewien czas pełnił funkcję zastępcy szefa jednej z katowickich prokuratur rejonowych, którą kierował wówczas prokurator Grzegorz Ocieczek. W 2005 r został powołany do pełnienia funkcji Prokuratora Okręgowego w Katowicach. Na wyższe stanowisko prokuratora Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach awansował pełniąc jednocześnie funkcję prokuratora okręgowego.

Kierując Prokuratorą Okręgową w Katowicach osobiście złożył wniosek o uchylenie immunitetu sędziemu z Gliwic, w sprawie dotyczącej katastrofy w Międzynarodowych Targów Katowickich, po tym jak zapowiedział go Zbigniew Ziobro, a prokuratorzy prowadzący śledztwo odmówili z powodu jego bezzasadności. Wniosek był nieskuteczny.

Następnie na początku 2007 został delegowany do Prokuratury Krajowej, gdzie powierzono mu pełnienie funkcji Dyrektora Biura ds. Przestępczości Zorganizowanej.

Przed sejmową komisją śledczą bronił się przed zarzutami wpływania na postępowanie dotyczące Barbary Blidy.

W marcu 2010 r. nie zgodził się na przeniesienie do prokuratury apelacyjnej i skorzystał z możliwości przejścia w stan spoczynku z zachowaniem pełnego uposażenia. W 2016 r. powrócił do czynnej służby z gwarancją powrotu na żądanie „w dotychczasowy stan spoczynku”. Objął funkcje zastępcy Prokuratora Generalnego. W ramach nowych kompetencji we wrześniu 2017 r. polecił wrocławskiej prokuraturze wystąpienie o zwrot sprawy skierowanej do sądu przeciwko Jackowi Międlarowi, który był oskarżony o szerzenie nienawiści wobec innych narodowości.

Corocznie otrzymuje wysokie nagrody finansowe.


Dodano 15 stycznia 2019 roku:

Prokurator Krzysztof Sierak, zastępca Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro, 14 stycznia 2019 roku objął nadzór nad śledztwem w sprawie zabójstwa Pawła Adamowicza, Prezydenta Gdańska, podczas 27 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podczas konferencji prasowej zorganizowanej tego dnia, Krzysztof Sierak stwierdził, że są wątpliwości co do stanu poczytalności napastnika, więc zostanie on poddany badaniu przez biegłych psychiatrów oraz, że należy odpowiedzieć na pytanie, czy napastnik "w chwili czynu miał zdolność do rozpoznania znaczenia czynu i pokierowania swoim zachowaniem". Ponadto zaznaczył, że będzie badany wątek organizacji imprezy: "na podstawie jakich przepisów zorganizowano imprezę, jak była zabezpieczona, czy podmioty, które miały obowiązek ochrony, wypełniły swoje zadania" - podkreślił Krzysztof Sierak.

Warto przypomnieć w tym miejscu, że Krzysztof Sierak w czerwcu 2017 roku interweniował w sprawie księdza Jacka Międlara, który został oskarżony przez wrocławską prokuraturę o nawoływanie do nienawiści wobec Żydów i Ukraińców, podczas wrocławskiego marszu patriotów 11 listopada 2016 roku. Sierak nakazał cofnąć wysłany już do sądu akt oskarżenia. Według oficjalnej wersji: w celu uzupełnienia. W czerwcu 2018 roku śledztwo zostało przeniesione z prokuratury rejonowej, w której pracują śledczy zdecydowanie dążący do oskarżenia Międlara, do okręgowej. Zdaniem śledczych to wstęp do umorzenia sprawy. Z kolei, według doniedsień mediów, teczka Międlara po przeniesieniu miała trafić na biurko prokurator, która w przeszłości umorzyła już podobną sprawę.

Międlar, jeszcze jako ksiądz w kwietniu 2016 roku, wygłosił kazanie podczas mszy w białostockiej katedrze z okazji 82. rocznicy powstania ONR wskazywał na "żydowską pasywność na drodze ruchu wolnościowego". Śledztwo w sprawie kazania umorzył ówczesny szef Prokuratury Okręgowej w Białymstoku prokurator Marek Czeszkiewicz.

W sierpniu 2018 roku decyzją śledczych z Wrocławia, którzy zadali sobie trud i uzupełnili materiały według zaleceń Krzysztofa Sieraka, postępowanie w sprawie kazania Międlara wznowiono. Zajmują się jednak nimi śledczy z Białegostoku. Byłemu duchownemu do dziś nie przedstawiono zarzutów.


https://www.wprost.pl/93560/Sedzia-bez-immunitetu-za-wyrok-ws-MT

http://wyborcza.pl/1,75398,5416110,Prokurator_oskarza_komisje_Blidy.html

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/39267,krawczyk-prokurator-sierak-sugerowal-mi-zajecie-sie-sprawa-blidy.html

https://natemat.pl/221333,to-on-stanal-w-obronie-bylego-ksiedza-antysemity-prokurator-sierak-nalezy-do-najwierniejszych-zolnierzy-ziobry

https://polskatimes.pl/bogdan-swieczkowski-robert-hernand-krzysztof-sierak-ziobro-stawia-na-slaskich-prokuratorow/ar/12668044/3?najnowsze


http://www.archiwum.wyborcza.pl/Archiwum/1,0,9008530,20181206RP-OGW,Prokuratura_broni_antysemitow,.html

https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/sprawa-jacka-miedlara-przeniesiona-do-prokuratury-okregowej/vgv7lm2

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/byly-ksiadz-miedlar-bez-zarzutow-odbierane-i-przenoszone-sledztwo,866053.html

http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,24107530,prokuratura-broni-podpalacza-kukly-zyda-i-bylego-ksiedza-antysemite.html

https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1392061,sledztwo-ws-usilowania-zabojstwa-prezydenta-gdanska.html

http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2019-01-14/prokuratorzy-prowadza-czynnosci-poprzedzajace-przesluchanie-stefana-w/


POWÓD UMIESZCZENIA W SERWISIE: polityczne śledztwa

POWÓD UMIESZCZENIA W SERWISIE: budzące wątpliwości przeniesienie śledztwa

POWÓD UMIESZCZENIA W SERWISIE: śledztwo budzące wątpliwości

POWÓD UMIESZCZENIA W SERWISIE: awans polityczny

POWÓD UMIESZCZENIA W SERWISIE: Ad Vocem