Renata Śpiewak

Z Państwo PIS
Wersja z dnia 10:59, 23 wrz 2019 autorstwa Admin (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Do Prokuratury Okręgowej w Warszawie została delegowana w roku 2018, a prokuratorem szczebla rejonowego została w 2015. Informatorzy GW twierdzą ponadto, że w 2018 r. Prokurator Śpiewak dostała nagrodę – 10 tys. zł.

Głośno zrobiło się o niej, kiedy w 2019 roku dostała do prowadzenia „sprawę wież”, czyli Geralda Birgfellnera i jego zarzutów wobec spółki Srebrna i Jarosława Kaczyńskiego. A bardzo głośno, gdy wyszło na jaw, że miała nakłaniać Austriaka, by odwołał twierdzenie, że to Kaczyński polecił mu dać pieniądze księdzu Rafałowi Sawiczowi, który jest członkiem rady Fundacji im. Lecha Kaczyńskiego i miał podpisać potrzebne w sprawie biurowca uchwały. Birgfellner, który twierdzi, że przekazał dla Sawicza 50 tys złotych odmówił podpisania takiej korekty protokołu.

Adwokaci Geralda Birgfellnera oświadczyli w tej sytuacji, że chcą wyłączenia prokurator Renaty Śpiewak z tej sprawy.(20.02.2019)


Prokuratorka Śpiewak uporczywie odmawia przesłuchania Jarosława Kaczyńskiego mimo mijających tygodni od zgłoszenia o możliwości popełnienia przestępstwa. Pełnomocnik Birgfellnera mecenas Jacek Dubois stwierdził, że nie spotkał się jeszcze z taką sytuacją. (4.03.2019)


Dni mijają, a Prokuratorka Śpiewak nie wszczyna śledztwa. 11 marca 2019 roku Gerald Birgfellner był po raz piąty (!) przesłuchiwany w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie. Przyjechał tam wg. TVN24 po godzinie 9.00, a wyszedł po 18.00. „Mamy do czynienia z najdłuższym w mojej karierze przesłuchaniem świadka w postępowaniu sprawdzającym. Oczekujemy od prokuratury, by w środę to wszystko się zakończyło, żeby było wydane postępowanie o wszczęciu śledztwa, żeby były zabezpieczone materiały i dowody w tym postępowaniu” – powiedział Roman Giertych, pełnomocnik Birgfellnera. Mecenas Jacek Dubois, drugi z pełnomocników Austriaka zwrócił uwagę, że oczekiwanie na wydanie postanowienia o wszczęciu postępowania trwa już od pięciu tygodni. (12.03.2019)

Okres oczekiwania na decyzję Prokurator Śpiewak w sprawie wszczęcia śledztwa dotyczącego „wież Kaczyńskiego” przedłuża się. Mecenas Jacek Dubois, pełnomocnik Geralda Birgfellnera, powiedział w środę 13 marca 2019 r. dziennikarzom TVN24, że kolejna już wizyta w prokuraturze była w istocie wizytą w KOK-u, czyli Komitecie Obrony Kaczyńskiego. „Nie można inaczej potraktować sytuacji, kiedy nic się nie dzieje, terminy ustawowe są przekroczone, a my nie możemy posunąć się dalej” – ocenił.

Oburzenia sytuacją nie krył także mecenas Roman Giertych, drugi pełnomocnik austriackiego biznesmena. „Aż mi wstyd za to, co dzisiaj robi prokuratura. Prokurator, prowadząc przesłuchanie, mogłaby ukrywać swoją wolę ochrony Jarosława Kaczyńskiego w bardziej subtelny sposób” – powiedział. I oświadczył, że jeśli prokuratura nie rozpocznie śledztwa, ani nie wyda jakiejkolwiek decyzji, odwoła się do prokuratora nadrzędnego, a gdyby i ten nie zareagował, planuje złożenie do sądu skargi na przewlekłość. (13.03.2019 r.)


Prokurator Śpiewak awansowała na prokuratora szczebla okręgowego. Od października 2016 r. była na delegacji w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie. Od efektów jej pracy zależało, czy zostanie w prokuraturze okręgowej, czy wróci do swojej macierzystej jednostki - Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście-Północ. Prokuratorzy oceniający awans Śpiewak są zgodni: dostała go na zachętę i będzie musiała w przyszłości go spłacić odpowiednimi decyzjami. (29.03.2019)

Posłowie PO – Krzysztof Brejza oraz Cezary Tomczyk, złożyli wniosek do Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry o wyłączenie Prokurator Renaty Śpiewak ze sprawy tzw. wież Jarosława Kaczyńskiego. Śpiewak wciąż nie wydała decyzji o wszczęciu lub nie postępowania w związku z zawiadomieniem o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa PiS. Wielokrotnie przesłuchiwała natomiast biznesmena Geralda Birgfellnera, który w tej sprawie występuje jako pokrzywdzony.

„Zachodzi uzasadnione podejrzenie braku obiektywizmu Prokurator Śpiewak. Jedyne usprawiedliwione odstępstwo od obowiązku niezwłocznego podjęcia decyzji o wszczęciu lub odmowie wszczęcia postępowania stanowi podjęcie przez organ procesowy czynności sprawdzających, jednak – zgodnie z przepisami – czas trwania takiego postępowania został ograniczony do 30 dni – powiedział Brejza. Politycy PO wezwali też Prokuraturę do wyjaśnienia za co Prokurator Śpiewak została ostatnio awansowana do Prokuratury Okręgowej. (02.04.2019 r.)

Gerald Birgfellner domaga się pociągnięcia Prokurator Śpiewak do odpowiedzialności dyscyplinarnej i karnej. 10 kwietnia 2019 roku złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przez nią deliktu dyscyplinarnego oraz przestępstwa. Wg. jego pełnomocnika, Romana Giertycha, mogło dojść do niedopełnienia obowiązków służbowych – wszczęcia lub odmowy wszczęcia śledztwa w terminie 30 dni od złożenia zawiadomienia. Warto dodać, że zawiadomienie przeciwko Jarosławowi Kaczyńskiemu czeka na rozpatrzenie przez Prokurator Śpiewak już od 75 dni.

„Nasz klient domaga się zbadania, czy to niedopełnienie obowiązków miało związek z awansem Pani Prokurator Śpiewak na stanowisko prokuratora okręgowego” – powiedział cytowany przez TVN24 Giertych. (11.04.2019 r.)


https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/sprawa-srebrnej-pelnomocnicy-birgfellnera-chca-odsuniecia-prokurator,926322.html

http://wyborcza.pl/7,75398,24637321,gerald-birgfellner-chce-pociagniecia-prokurator-renaty-spiewak.html

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/afera-wokol-srebrnej-po-pyta-o-awans-prokurator-renaty-spiewak/zhswl3x

http://wyborcza.pl/7,75398,24594320,prokurator-spiewak-nie-wszczyna-sledztwa-w-sprawie-srebrnej.html

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/prokurator-od-tasm-kaczynskiego-dostaje-awans/tqnyqj0

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/prokurator-renata-spiewak-awansowana-do-prokuratury-okregowej,922492.html


https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/tasmy-kaczynskiego-przesluchanie-birgfellnera-giertych-zapowiada-skarge,917900.html?fbclid=IwAR0u53qurh-u2dcW4FG-AtPa_rYDCxbNoZqjQVJZd0WORcOHBdhtTZFi2d4

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/tasmy-kaczynskiego-gerald-birgfellner-przesluchiwany-w-prokuraturze,917205.html

http://wyborcza.pl/7,75398,24466574,tasmy-kaczynskiego-oto-kopia-dowodu-wyplaty-50-tys-zl.html

http://wyborcza.pl/7,75398,24460216,tasmy-kaczynskiego-czy-bedzie-sledztwo-w-sprawie-srebrnej.html

http://wyborcza.pl/7,75398,24452730,prokurator-na-delegacji-kto-prowadzi-sprawe-donesienia-na-kaczynskiego.html

http://wyborcza.pl/7,75398,24471096,tasmy-kaczynskiego-adwokaci-austriackiego-biznesmena-chca-odsuniecia.html

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1783908,1,tasmy-kaczynskiego-pokrzywdzony-staje-sie-sciganym.read

http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103087,24512051,mecenas-dubois-pani-prokurator-reaguje-nerwowo-na-wszystkie.html


POWÓD UMIESZCZENIA W SERWISIE: prokurator delegowany

POWÓD UMIESZCZENIA W SERWISIE: polityczne śledztwa