Elżbieta Pieniążek

Z Państwo PIS
Skocz do: nawigacja, szukaj

Pieniążek Elżbieta.png

Szefowa prokuratury regionalnej w Białymstoku powołana na to stanowisko 19 września 2016 roku, czyli niespełna sześć miesięcy po tym, jak 29 marca 2016 roku trafiła do prokuratury okręgowej w tym samym mieście. Od 2005 roku pełniła funkcję naczelnika i zastępcy szefa Delegatury CBA w Białymstoku, a następnie wróciła do pracy w białostockiej prokuraturze rejonowej. W 2016 roku media pisały, że jest ona znajomą sławnego byłego agenta CBA Tomasza Kaczmarka znanego przede wszystkim z głośnej akcji dotyczącej posłanki Beaty Sawickiej.

Dodane 25.11.18 r.

Reporterzy „Superwizjera” TVN twierdzą, że Elżbieta Pieniążek zablokowała pracę prokuratorów, którzy chcieli postawić zarzuty obecnemu wiceministrowi cyfryzacji Adamowi Andruszkiewiczowi. Chodzi o fałszowanie podpisów na listach poparcia dla kandydatów Młodzieży Wszechpolskiej w wyborach samorządowych w 2014 roku. Śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura okręgowa w Białymstoku, a kilku działaczy MW dostało już zarzuty.

Według jednego z podejrzanych, to właśnie Andruszkiewicz miał kierować całym procederem. Jednak kiedy śledczy poinformowali prokuraturę regionalną, że chcą postawić mu zarzut i planują skierowanie wniosku o uchylenie immunitetu poselskiego, Prokurator Pieniążek uznała, że dowody są na to niewystarczające. A we wrześniu 2018 roku poleciła wezwanie Andruszkiewicza na przesłuchanie w charakterze świadka. Źródła TVN twierdzą, że prowadzący śledztwo nie chcieli tego zrobić, ponieważ w takim przypadku, zgodnie z przepisami, jego zeznań nie można byłoby wykorzystać w śledztwie po ogłoszeniu mu zarzutów.

Ostatecznie śledczy zdecydowali się jednak wezwać Andruszkiewicza w październiku, ale przy okazji zrobić przeszukania w jego biurze i mieszkaniu, żeby poszukać zeskanowanych baz danych PESEL, nazwisk i adresów osób, których podpisy zostały podrobione. Pieniążek dowiedziała się o tym i, według TVN, zabrała prowadzącym akta, aby ocenić zasadność planowanych działań. W efekcie do przeszukania i przesłuchania nie doszło.

Sprawa jest rozwojowa. Po emisji materiału w „Superwizjerze” Prokuratura Krajowa poinformowała, że trwa postępowanie dyscyplinarne dotyczące opieszałości śledczych w sprawie fałszowania podpisów na listach wyborczych Młodzieży Wszechpolskiej (Dodane 11.02.2019 r.)

Prokurator Pieniążek, koleżanka „agenta Tomka”, byłego posła PiS”, zleciła szukanie "haków" na opozycję. Z ujawnionego dokumentu Komendy Głównej Policji do prokurator Pieniążek wynika, że „nadal prowadzone jest intensywne poszukiwanie spraw z lat 2008-2015, w toku których ustalono lub odnotowano kontakty osób zaangażowanych w działalność przestępczą z posłami, politykami lub urzędnikami” (dodano: 19.04.2019).

Szefowa prokuratury regionalnej osobiście przesłuchiwała 29 lipca 2019 r. prokuratora Krzysztofa Parchimowicza, chcąc powiązać go ze sprawą „luki VAT-owskiej”. Przesłuchanie to należy rozumieć jako represję i próbę zastraszenia przewodniczącego stowarzyszenia prokuratorów „Lex Super Omnia”, który krytykuje upolitycznianie wymiaru sprawiedliwości i czynienie z niego narzędzia rządzącej partii. (30.07.2019)


https://poranny.pl/prokuratura-regionalna-w-bialymstoku-ma-nowe-szefowe/ar/9813826

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/agent-tomek-interweniuje-u-znajomej-prokurator,653660.html

http://wyborcza.pl/7,75398,24444351,andruszkiewicz-i-falszywe-podpisy-parasol-prokuratury-nad-wiceministrem.html#S.DT-K.C-P.1-B.1-L.1.foto

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24445319,prokuratura-krajowa-zabiera-glos-po-reportazu-superwizjera.html

https://wiesci24.pl/2019/04/19/to-dowod-na-szukanie-hakow-przez-sluzby-pis-ujawniono-pismo-prokuratury/

http://wyborcza.pl/7,75398,25040636,niepokorny-prokurator-na-celowniku-chca-wrobic-parchimowicza.html

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/krzysztof-parchimowicz-wezwany-do-prokuratury-sledztwo-dotyczy-sedziow-sadu-najwyzszego,956627.html


POWÓD UMIESZCZENIA W SERWISIE: awans w szczególnym trybie bez wymaganego stażu pracy (Ustawa z 28 lutego 2016 r. Prawo o prokuraturze

POWÓD UMIESZCZENIA W SERWISIE: śledztwo budzące wątpliwości